Aktualności

2016-06-28

Drużynowe Mistrzostwa Polski 2016 podsumowanie

28.06.2016

Szanowni Państwo,
Drodzy Wielbiciele Squasha,

w ostatni weekend w Krakowie odbyły się Drużynowe Mistrzostwa Polski 2016, po raz kolejny w formule Squash&Art Festival. Do stolicy Małopolski zjechali zawodnicy i kibice z całej Polski.

Na samym wstępie przepraszam mieszkańców Krakowa, dla których ta fenomenalna impreza rozgrywana w krakowskim klubie Squash4You oraz na szklanym korcie na placu Jeziorańskiego była jakimkolwiek utrudnieniem. Jednocześnie bardzo dziękuję, że Kraków oraz jego mieszkańcy po raz kolejny gościli najlepszych polskich i zagranicznych zawodników grających dla swoich drużyn oraz kibiców, którzy wspierali ich w walce o tytuł mistrzowski.

Biorąc pod uwagę burzę oklasków po wypowiedzeniu tych słów podczas ceremonii zamknięcia jestem przekonany, że słowa te przekazuję w imieniu całej społeczności squashowej.

Uczestnictwo niemal 160 drużyn w krajowych eliminacjach w trakcie sezonu oraz 44 w trakcie krakowskich Finałów było możliwe dzięki sponsorom, partnerom i animatorom squasha związanych z klubami.

Zwracam się do tych z Was, których to dotyczy, o założenie klubów sportowych w rozumieniu prawa sportowego w Polsce. Klub, to nie tylko ministerialny program wspierania sportu, to miejsce, gdzie stawia się pierwsze kroki na korcie, poznaje się pierwszego trenera, rozgrywa się pierwsze mecze, zawiązuje sportowe przyjaźnie. Klub sportowy to także poważny partner dla biznesu czy lokalnych władz. Zaledwie tydzień wcześniej uczestniczyłem w turnieju charytatywnym w fantastycznym klubie Spektrum Sportu w Legionowie słuchając budujących informacji na temat współpracy klubu z lokalnymi władzami. Jeżeli w Waszym otoczeniu nie znacie innych przykładów, Marek Jankowski służy doświadczeniem.

W najbliższym sezonie rozgrywek utrzymamy główne zasady rozgrywek drużynowych, ale od kolejnego sezonu 2017/2018 tylko kluby sportowe (organizacje w rozumieniu Ustawy o Sporcie) będą uczestniczyły w walce o tytuł mistrzowski. Kluby Sportowego także stworzą Polski Związek Squasha.

Wracając do tegorocznego SNS Foods Squash&Art Festival w Krakowie przekazuję moje podziękowania sponsorowi tytularnemu Festivalu reprezentowanego przez Krzysztofa Salwacha, Galerii Krakowskiej, wszystkim Partnerom biorącym udział, a także zespołowi klubu Squash4You z Kasią Zygan i Markiem Januszkiewiczem na czele.

Moje specjalne podziękowania przekazuję Maćkowi Maciantowiczowi, animatorowi squasha, Dyrektorowi Festivalu, twórcy tej koncepcji rozgrywek i promocji squasha, który od początku istnienia określa standard organizacji nie tylko mistrzostw Polski w squashu, ale także wydarzeń sportowych w ogóle.

Maciek to także gracz, nie-gracz… ale jednak gracz squasha. Pamiętamy bardzo dobrze jego zmagania w samej czołówce polskich zawodników, ale także w Reprezentacji Polski. W ubiegłym roku zakończył karierę sportową i de facto tegoroczne Indywidualne i Drużynowe Mistrzostwa Polski były pierwszymi, w których nie wystąpił na korcie z rakietą.

Jest on także wielokrotnym Mistrzem Polski Masters, czyli zawodników powyżej 35 roku życia. Już 9 lipca odbędzie się trzeci turniej PFS Masters Squash Tour we wrocławskiej Hasta La Vista, rozgrywany w kategoriach wiekowych, co 5 lat, Open i Kobiety. Serdecznie zapraszam wszystkich, którzy skończyli już karierę, ale także tych, którzy pragną zagrać z przeciwnikami zbliżonymi do nich wiekiem – do pięknego Wrocławia, Europejskiej Stolicy Kultury, gdzie zmagania sportowe można połączyć z wieloma miejskimi atrakcjami. Z pewnością jest to jeden z bardzo atrakcyjnych kierunków letniego wyjazdu na weekend.

Pamiętajmy także, że w dniach 6 – 17 sierpnia w Bielsku-Białej, w klubie Enjoy ze szklanym kortem pokazowym na rynku, czekają nas Mistrzostwa Świata Juniorów, Indywidualne oraz Drużynowe Chłopców, z występem Reprezentacji Polski. Już dzisiaj życzę Emilii i Dominice oraz Piotrowi, Maksymilianowi, Mateuszom, Mikołajowi i Filipowi powodzenia w walce z juniorami z całego świata.

Wreszcie polecam wszystkim połączenie wakacyjnych wyjazdów ze squashem i rywalizacją na wielu turniejach w całej Polsce. W poprzedzającym DMP 2016 tygodniu została zgłoszona (prawdopodobnie) rekordowa ilość turniejów kategorii B i C w całym kraju – mapka Polskiego Squasha z ich lokalizacjami wygląda imponująco. Będzie to możliwe już w najbliższy weekend… ja wybieram się już trzeci rok z rzędu do Bydgoszczy, do klubu SquashPoint.

Życzę Państwu wspaniałego okresu letnich wakacji
… i do zobaczenia na kortach w Polsce lub obok nich ;-)

Ps. Historia niespodziewanie dla mnie zatoczyła koło. Jadąc do Krakowa w czwartek oglądałem pojedynek Agnieszki Radwańskiej na trawiastych kortach Eastbourne. Z Krakowa wracałem z rakietą 'Agnieszki'. A krakowscy juniorzy pojadą na zagraniczne turnieje, gdzie będą zdobywać doświadczenie i podpatrywać najlepszych.

Najlepsza polska tenisistka rozpoczyna dzisiaj 11-ty start w Wimbledonie – życzę jej finału i tytułu.

… no i będę trzymał kciuki za Reprezentację Polski na Euro 2016, w końcu @PolskiSquash wspiera @pzpn_pl.

Tomasz Banasiak
Prezes Polskiej Federacji Squasha
Passionate For Squash

 

Drużynowe Mistrzostwa Polski 2016 (pdf)

Partnerzy oficjalni

Współsponsorzy Polskiej Reprezentacji Squasha

Sponsor strojów Reprezentacji Polski

Partnerzy medialni

Oficjalna piłka PFS

Partner