Aktualności

2015-11-24

Wielki squash ponownie w Gdańsku

24.11.2015

Schweertman wygrał PSA Euro Styl Open 2015
Bez niespodzianki obeszło się w turnieju PSA Euro Styl Open 2015. Bezkonkurencyjny okazał się Holender Piedro Schweertman, który w finale pokonał Francuza Auguste Dussourd’a. Do turnieju głównego nie zdołał awansować żaden z Polaków.
Turniej PSA Euro Styl Open odbył się w Gdańsku już po raz drugi. Rok temu zwyciężył James Earles. Już w środę do rywalizacji przystąpiło 16 kwalifikantów, w tym 5 Polaków. Żaden z nich nie zdołał przejść do drugiej rundy kwalifikacji z których do turnieju głównego awansowało 4 zawodników.
W pierwszej rundzie głównej drabinki wyjątkowo ciekawy i dramatyczny był pojedynek Anglika Tamindera Gata-Aury, który po szalonej pogoni od stanu 0:2 w setach zdołał wyrównać stan meczu z dużo bardziej doświadczonym Austriakiem Jakobem Dirnbergerem, ale w tie-breaku poległ ostatecznie 8:11. Świetne wrażenie zrobili natomiast finaliści, którzy bardzo przekonująco pokonali swoich rywali.
Dla Auguste Dussourd’a dużo cięższa przeprawa czekała w ćwierćfinale, bowiem trafił tam na zawodnika rozstawionego z numerem 2, Szwajcara Benjamina Fischera. Kiedy wydawało się, że przy prowadzeniu 2:0 Francuz spokojnie wygra decydującego seta, rakieta nr 141 na świecie, wyraźnie się przebudziła. Mimo że udało się doprowadzić do 5 seta to w nim triumfował Dussourd 11:6. Już na tym etapie rozgrywek z turniejem pożegnał się Daniel Poleschuk, który przy stanie 1:2 zrezygnował z gry w meczu z Czechem Danielem Mekbibem. Reprezentant Izraela przez wielu kibiców typowany był na zwycięzcę turnieju.
Dość jednostronne były natomiast mecze półfinałowe. Pierwszą walkę o finał wygrał Schweertman, pokonując dzielnie walczącego Mekbiba. Drugi mecz wygrał Dussourd zwyciężając Szwajcara Patricka Mieschera.
Decydujący mecz turnieju również został zdominowany przez Schweertmana. Holender nie dał cienia szansu 19-letniemu Francuzowi, wygrywając cały mecz 3:0, a decydującego seta 11:1. Za pierwsze miejsce w turnieju zwycięzca otrzymał 722 dolary.
„To był mój pierwszy raz w Polsce, ale bardzo mi się podobało. Poziom turnieju był wysoki, a zawodnicy młodzi i bardzo ambitni. O wielu z nich zapewne za jakiś czas jeszcze usłyszymy. Zapewne przyjadę do Gdańska również za rok” - mówił zwycięzca Piedro Schweertman
Warto dodać, że w trakcie turnieju odbył się także Dzień Otwarty w Stangiel Tenis&Squash. W bezpłatnych lekcjach z trenerem udział wzięło ponad 50 osób.


 


04.11.2015

W dniach 18-22 listopada w klubie Stangiel Tenis&Squash w Gdańsku-Kowalach już po raz drugi odbędzie się prestiżowy turniej Euro Styl Open 2015. Zawody zbiegają się z pierwszymi urodzinami klubu i zostaną rozegrane pod patronatem PSA World Tour.

W zeszłorocznym turnieju brali udział zawodnicy m.in. z Egiptu, Nowej Zelandii czy Hiszpanii. McWil & Euro Styl Open Gdańsk 2015 wygrał Anglik James Eearles. Tegoroczne rozgrywki odwiedzą co prawda tylko gracze z Europy, ale na brak emocji na pewno nie będzie można narzekać. Faworytem wydaje się być Holender Piedro Schweertman – 68 rakieta światowego rankingu PSA. Warto jednak zwrócić uwagę na zawodnika rozstawionego z numerem 3. To Daniel Poleschuk, zaledwie 19-letni zawodnik co dzień trenujący w Bielsku-Białej. Największym sukcesem Izraelczyka jest wygrana lutowego turnieju PSA w swojej ojczyźnie oraz wybór na zawodnika miesiąca. Poleschuk to młody, perspektywiczny zawodnik, który wkrótce może wedrzeć się przebojem do czołówki światowego squasha. "Cieszymy się, że taki gracz weźmie udział w w turnieju w naszym klubie" – mówi Marcin Stanglewicz, dyrektor zawodów.

W eliminacjach do Euro Styl Open 2015 wystartuje 5 Polaków. Wśród nich są między innymi Dominik Kowalski – obecnie najwyżej rozstawiony zawodnik z Trójmiasta w rankingu Polskiej Federacji Squasha, Andrzej Lasota – instruktor w Stangiel Tenis&Squash oraz Mateusz Skorek, Piotr Hemmerling i Adam Pełczyński.

Pierwsze mecze odbędą się w dniach 18 i 19 listopada. Wówczas z 16 zakwalifikowanych zawodników zostanie wyłoniona ósemka, która zagra w turnieju głównym (20-22 listopada). Finał zawodów zaplanowany jest na na niedzielę 22 listopada. Tego samego dnia w klubie będzie trwał dzień otwarty, który ma propagować squasha w Trójmieście. Zaplanowane są bezpłatne zajęcia z trenerami, pokaz barmański i konkursy z nagrodami. To doskonała okazja do spróbowania squasha, sportu uznanego za magazyn Forbes za najzdrowszy na świecie!

Szczegółowy harmonogram meczów dostępny na stronie klubu: http://www.stangiel.pl/liga-turnieje/psa/

Partnerzy oficjalni

Współsponsorzy Polskiej Reprezentacji Squasha

Sponsor strojów Reprezentacji Polski

Partnerzy medialni

Oficjalna piłka PFS

Partner