Etykieta gry w squasha

Oprócz przepisów  gry w squasha obowiązuje także etykieta gry, która nie zawsze jest publikowana, najczęściej przekazywana jest ustnie jak już zaczeniemy grać w squasha w klubie.

 1. Przed wejściem na kort:
  1.1 Zawsze noś odpowiednie obuwie – podeszwa non-marking.
  1.2 Zawsze bądź odpowiednio ubranym, T-shirt, Polo, krótkie spodenki/spódniczka, bandana lub opaska na głowę, jak i frotka na nadgarstek zapobiegają spadaniu kropli potu na podłogę kortu i redukują niezbezpieczeństo pośliźnięcia się. Jeśli lubisz je zakładać, to jest to mile widziane.
  1.3 Przedstaw się swojemu przeciwnikowi lub przeciwniczce.
 2. Na korcie, w trakcie gry:
  2.1 Bezpieczeństwo jest najważniejsze:
  2.1.1 Jeśli nosisz okulary korekcyjne i nie lubisz soczewek kontaktowych, to w takim razie warto zamówić odpowiednie oprawki odporne na uderzenia jak też odpowiednie soczewki. Takie okulary pozwolą Ci widzieć odpowiednio, jednocześnie chroniąc oczy.
  2.1.2 Jeśli nie nosisz okularów i zaczynasz przygodę ze squashem warto zaopatrzyć się w gogle lub I-mask. Noszą je obowiązkowo juniorzy we wszystkich kategoriach wiekowych, ale początkujący dorosły nic nie straci, jeśli na początku swojej przygody ze squashem będzie chronił oczy.
  2.1.3 W trakcie gry, jeśli wydaje Ci się, że możesz uderzyć przeciwnika, przerwij grę o poproś o leta.
  2.2 Szacunek dla przeciwnika i dla samego siebie:
  2.2.1 Nie przeklinaj na korcie. Nie tylko słyszysz się sam, ale też slyszy Cię Twój przeciwnik, kibice w tym np. Twoja rodzina, juniorzy.
  2.2.2 Traktuj swojego przeciwnika z należytym szacunkiem niezależnie od płci, wieku, rasy, religii na korcie i poza nim.
  2.2.3 Na korcie nie tolerujemy żadnej dyskryminacji. Squash jest grą włączającą a nie wyłączającą i grają w nią ludzie na całym świecie.
  2.2.4 Przekazujemy piłkę przeciwnikowi, jeśli to on serwuje a piłka znajduje się blisko nas.
  2.2.5 W trakcie rozgrzewki na korcie przed meczem, uderzami piłkę do siebie 3-5 razy i przekazujemy przeciwnikowi.
  2.2.6 Nie rzucaj rakietą. Jeśli emocje są tak wielkie, weź parę oddechów. Rakietę zostaw w spokoju.
  2.3 Szacunek dla sędziego
  2.3.1 Okazuj szacunek dla sędziego na korcie i poza nim. Sam też doświadczysz sędziowania.
  2.3.1 Akceptuj decyzje sędziego bez zbędnego wykłócania się, tłumaczenia, nawet jeśli się z nią nie zgadzasz. Na korcie wygrywa squash a nie zbędne dyskusje.
  2.3.2 Po meczu możesz podejść do sędziego i przedyskutować decyzje z meczu już w luźnej atmosferze.
 3. Fair play
  3.1 Jeśli uderzyłeś podwójną piłkę, przyznaj się do tego.
  3.2 Jeśli uderzyleś piłkę w taki sposób, że jest ewidentny stroke dla przeciwnika, nie dyskutuj. Stroke, to stroke.
  3.3 Zawsze po odbiciu piłki, zrób miejsce dla przeciwnika, by mógł ją odbić. Blokowanie nie jest mile widziane a nawet piętnowane.
  3.4 Staraj się zagrać każdą piłkę, chyba, że patrz punkt 2.1
  3.5
  Jeśli przeciwnik się źle zachowuje, daj mu do przeczytania tę etykietę lub wskaż gdzie ją znaleźć. Oczywiście po meczu.
 4. Kibicowanie
  4.1 Głośne kibicowanie jest dozwolone, ale nie trakcie wymiany.
  4.2 Doceniamy punkt zdobyty przez grającego, któremu nie kibicujemy poprzez klaskanie, ewentualnie okrzyk zachwytu.
  4.3 Nie klaszczemy, jeśli grający, któremu nie kibicujemy trafi piłką w blachę lub out. To są punkty dla naszego ulubieńca, ale są zdobyte poprzez błąd przeciwnika.

  4.4 Klaszczemy z entuzjazmem, jeśli grający, któremu kibicujemy, zdobywa punkt po pięknej wymianie za wyjątkiem, jeśli jest to sytuacja opisana w 4.3.
  4.5 Nie sędziujemy głośno, jeśli oglądamy mecz. Swoje niezadowolenie tudzież zaskoczenie demonstrujemy wyrazem twarzy, przewracaniem oczu, szeptem.
  4.6 Jeśli jesteś trenerem lub rodzicem, po meczu pogratuluj przeciwnikowi swojego dziecka i jego trenerowi lub rodzicowi niezależnie od wyniku meczu.
  4.7 Uśmiechaj się przez cały mecz, jeśli oglądasz z przyjemnością a jeśli gra Twój ulubieniec, chłopak, mąż, dziewczyna, żona, narzeczony, narzeczona, dziecko, to przeżywaj ile się da myśląc, że squash to taka wspaniała gra.