Squash w Polsce

Squash stosunkowo późno dotarł do Polski - pierwszy kort w Polsce powstał w roku 1976 w Brodnicy, ale dopiero początkiem lat 90-tych zaczęły powstawać pierwsze kluby squashowe. Stopniowo były stawiane kolejne klatki do squasha lecz prawdziwy wzrost nastąpił w pierwszej dekadzie XI wieku. Aktualnie squash rozwija się w Polsce najszybciej spośród krajów europejskich.

Początkowo Polska Federacja Squasha (powstała w 2002 roku) była organizacją zrzeszającą garstkę ludzi, wspólnie spędzających czas grając w squasha na niewielkiej ilości kortów, które istniały w tym czasie w Polsce, próbujących jednocześnie zarazić swoją pasją innych.
Z biegiem lat PFS zrzeszał coraz większą liczbę członków oraz sam stał się członkiem większych stowarzyszeń i organizacji: Światowej Federacji Squasha (WSF), Europejskiej Federacji Squasha (ESF) oraz PSA (Professonal Squash Association – odpowiednik tenisowego ATP)
i WSA (Women’s Squash Association – odpowiednik tenisowego WTA).

Na potrzeby zawodników i zawodniczek startujących w pierwszych turniejach squasha pod patronatem Polskiej Federacji Squasha stworzony został ranking zawodniczy. W obecnej chwili w rankingu istnieją dwie kategorie seniorskie: OPEN i damska oraz kategorie juniorskie, w których juniorzy walczą o punkty w swoich kategoriach wiekowych (a tych jest 5: U11, U13, U15, U17 oraz U19).

Biorąc pod uwagę ilości turniejów z ostatnich trzech sezonów widoczny jest duży wzrost
zainteresowania klubów ich organizacją:
• w sezonie 2009/10: 120 turniejów B/B+, 13 turniejów C/C+,
• w sezonie 2010/11: 144 turniejów B/B+, 45 turniejów C/C+,
• w sezonie 2011/12: 249! turniejów B/B+, 128! turniejów C/C+.

Na dzień dzisiejszy Polska jest krajem, w którym squash rozwija się najdynamiczniej w Europie.

 

Zobacz foto

Partnerzy oficjalni

Współsponsorzy Polskiej Reprezentacji Squasha

Sponsor strojów Reprezentacji Polski

Partnerzy medialni

Oficjalna piłka PFS

Partner