Komunikaty PFS

2015-05-15

Decyzja Komisji Technicznej sprawie turnieju w klubie Zabierzów Squash w dn. 02.05.2015.

15.05.2015

Wypowiedź organizatora na temat zaistniałej sytuacji:

"Dzień dobry,

Dziękuję za szybkie rozpatrzenie naszej sprawy. Pomimo wyszczególnionych naruszeń, które oczywiście rozumiem, chciałbym stanąć w obronie osób i zawodników, którzy prawidłowo rozegrali Turniej, a w wyniku naszych pomyłek są decyzją Komisji Technicznej przede wszystkim pokrzywdzeni.
Gdyby ktoś wcześniej zadał mi pytanie, czy czterej zawodnicy o których mowa w decyzji zapisali się do godziny 12:00 w czwartek przed Turniejem, odpowiedziałbym, że NIE. Jednakże nikt mnie o to nie zapytał, a ich udział w Turnieju nie miał istotnego znaczenia dla przebiegu Turnieju, niż udział pozostałych zawodników. Nie wiedząc dokładnie o naszej pomyłce, byłem przekonany, że można dopisać osoby do Turnieju, po zamknięciu listy zgłoszeń. Taki przepis był w niedalekiej przeszłości i nie wiedziałem, że już nie obowiązuje. Główną intencją jaką się kierowaliśmy i zawsze to robimy jest umożliwienie startu w Turniejach jak największej liczbie osób. Biorąc pod uwagę niekorzystny termin turnieju, Weekend Majowy, każdy uczestnik był na WAGĘ ZŁOTA i tak też uważaliśmy wpisując graczy po zamknięciu listy startowej nieświadomi, że łamiemy regulamin. Sytuacja właściwie nie miała by miejsca, gdybyśmy pozostawili drabinkę bez zmian i nie zgodzili się na dodatkowe zgłoszenia graczy, a wyniki Turnieju były by prawie takie same.
Więc gdyby KT w trakcie rozpatrywania naszej sprawy wzięła pod uwagę, brak złych intencji tego czynu, i nieświadome działanie, a jedynie chęć promocji i umożliwienie udziału w turnieju jak największej liczbie osób dla dobra squash-a i widowiska, decyzja końcowa mogłaby być mniej krzywdząca dla graczy, którzy włożyli sporo wysiłku w tamtym dniu.
Proszę o rozpatrzenie odwołania i usunięcie zawodników źle zgłoszonych z Turnieju i przeliczenie wartości Turnieju raz jeszcze, co uważam i tak będzie sporą karą dla graczy, którzy jadąc do nas oczekiwali Turnieju najwyższej rangi.
Ze swojej strony jako organizatora przepraszam Komisję Techniczną i obserwatorów za nieświadome naruszenie przepisów i obiecuję, że więcej taka sytuacja się nie powtórzy. Zawsze na pierwszym miejscu stawialiśmy promocję squash-a wśród społeczeństwa, a jeżeli w ocenie środowiska squash-a zrobiliśmy coś złego to najmocniej przepraszam.

Manager Zabierzów Squash
Przemek Atras
"


12.05.2015

Komisja Techniczna rozpatrzyła protest A. Fulneczka dotyczący przebiegu turnieju w Zabierzowie w dniu 2 maja 2015 roku. W wyniku przeprowadzonego postępowania ustalono, że:

1. Zawodnicy Adrian Maszał i Stanisław Rusek uczestniczyli w turnieju,
2. Zawodnik Stanisław Rusek oddał pierwszy mecz walkowerem z powodu kontuzji w drugim secie.

W związku z powyższym korekta wyników turnieju nie jest konieczna, a protest A. Fulneczka, jednogłośną decyzją KT, zostaje odrzucony.


*********
Komisja Techniczna rozpatrzyła protesty D. Malińskiego i R. Dworakowskiego dotyczące przebiegu turnieju w Zabierzowie w dniu 2 maja 2015 roku. W wyniku przeprowadzonego postępowania ustalono, że:

1. Turniej został przeprowadzony z naruszeniem przepisów Regulaminu Rozgrywek Indywidualnych (RRI) PFS. Dopuszczenie do uczestnictwa w turnieju Zawodników z tzw. „Listy Rezerwowej” narusza Par. 10. p.4 RRI. Zawodnicy z tzw. „Listy Rezerwowej” zgłosili się do turnieju po terminie zgłoszeń (o czym świadczą ich rankingi, jeśli zgłosiliby się w terminie powinni być na głównej liście zgłoszonych) i jako tacy nie mieli prawa udziału w turnieju. W konsekwencji rozstawienie turnieju było niezgodne z zasadami przewidzianymi dla turnieju B.

W związku z powyższym KT jednogłośnie postanowiła uwzględnić oba protesty i skorygować wyniki turnieju obniżając jego rangę do C+.


 

Do Komisji Technicznej w dn. 06-07.05.2015 wpłynęły wnioski/protesty dotyczące nieprawidłowości związanych z turniejem B+ w klubie Zabierzów Squash rozgrywanym w dniu 02.05.2015 o następującej treści:

"Dzień dobry,
chciałbym podać pod rozwagę Biura PFS, Komisji Technicznej, Dyscyplinarnej i w razie potrzeby Sądu Koleżeńskiego (w skrócie, odpowiedniego organu w strukturach PFS) wyniki turnieju rangi B0 rozegranego w ten weekend w klubie Zabierzów Squash.
Wyniki: http://pfs.ligowe.info/squash/org.zawody/20395

Uwagę zwraca przede wszystkim miejsce, które zajęli gracze z #19 i #20 miejsca w rankingu PFS. Są to miejsca ostatnie i przedostatnie. Obaj byli rozstawieni (turniejowa "dwójka" i "trójka") i - jeśli wierzyć mało czytelnej turniejowej drabince - przegrali wyraźnie swoje spotkanie ze znacznie niżej notowanymi zawodnikami. Resztę spotkań oddali walkowerem.

Nie jest to oczywiście niemożliwe, ale prosiłbym PFS o ustalenie, czy wspomnieni gracze rzeczywiście pojawili się na turnieju i jeśli tak nie było, o skorygowanie wyników.

Sprawdzenie tej kwestii nie powinno być trudne, bo w turnieju grał m.in. Tomasz Bolechała i to w meczu zaplanowanym wcześniej niż pierwsze spotkania obu graczy. Chęć do opowiedzenia o tym turnieju zgłaszał też publicznie Grzegorz Kaleta - krakowianin więc do siedziby Federacji ma niedaleko.

Obaj wspomniani zawodnicy są zresztą młodzieżowymi reprezentantami Polski w squashu więc Biuro zapewne posiada ich dane kontaktowe.

Nie zakładam z góry ani oszustwa klubu z Zabierzowa, ani nawet złej woli lub oddania meczu bez walki przez obu graczy. Może to zwykła pomyłka. A może tak wysoko rozstawieni zawodnicy rzeczywiście pojawili się na turnieju z kontuzjami i w związku z tym przegrali mecze nie-do-przegrania. Może gracze, którzy odnieśli zwycięstwa to ukryte talenty i dopiero pną się po szczeblach rankingu PFS, element zaskoczenia był po ich stronie.

Wydaje mi się wyłącznie, że jeśli chodzi o turniej najwyższej rangi w ostatni weekend zdobywania punktów przed Mistrzostwami Polski, warto być pewnym, że po czasie (gdy np. zostaną już rozlosowane Mistrzostwa Polski) nie zajdzie potrzeba zmieniania rankingu, obniżania klasy turnieju i tym podobnych. Szczególnie w przypadku klubu, który ukarano za dopisywanie nieobecnych graczy do wyników końcowych turnieju w przeszłości.

W załączniku zdjęcie drabinek podesłane we wtorek przez managera klubu z Zabierzowa i drabinka dodana na stronie klubu przed pierwszymi meczami.

Jeśli do zajęcia się sprawą ten e-mail musi zostać potraktowany jak "Protest", nie mam nic przeciwko.

Dodatkowo zdaje się, że z wyników ligowe.info wynika, że S.Rusek oddał pierwszy i drugi mecz walkowerem = nie może być sklasyfikowany w tym turnieju. To zapewne wpływa na rangę wydarzenia, a to na punkty i potrzebę wygenerowania nowego rankingu.
http://tournament.tools/squash/wydarzenie,online/228#/viewer/1017

Pozdrawiam i z góry przepraszam jeśli moje obawy były przesadzone,
Adrian Fulneczek
"


************

„….wyniki losowania były opublikowane zgonie z regulaminem w czwartek - z tej listy w turnieju wzięło udział tylko 24 zawodników co daje B1 (do B0 potrzeba było 26) ale dopisali 4 innych zawodników wcześniej nie zgłoszonych http://zabierzowsquash.pl/wp-content/uploads/2015/04/Zabierz%C3%B3w-Squash-Open-B+-2.5.2015.pdf

Damian Maliński”


*************

"Witam,
Dotyczy turnieju w Zabierzowie, który został rozegrany 2 maja.

W załączeniu lista startowa i wyniki losowania opublikowane na stronie klubu dwa dni przed turniejem (30.04). Listy rezerwowej nie było na stronie internetowej.

Z 32 zgłoszonych zawodników aż 8 nie przyszło na turniej. Przy 24 uczestnikach turniej miałby rangę B1. Być może z tego powodu klub dopisał 4 innych zawodników, wcześniej nie zgłoszonych. Być może powód był inny.

Nieprawdą jest, że klub miał listę rezerwową i bardzo nieudolnym jest tłumaczenie, że ona istniała, ale z jakichś powodów jej nie opublikowano.

Co mówi przepis:
RRI §10 ust.4. Organizator zobowiązany jest do opublikowania i bieżącej aktualizacji na stronie internetowej turnieju listy rezerwowej zawodników. Na listę rezerwową wpisywani są zawodnicy, którzy zgłosili chęć udziału w turnieju, ale nie zostali zakwalifikowani z powodu ograniczonej pojemności turnieju. O miejscu zawodnika w górnej części listy rezerwowej decyduje ranking, ale tylko do czasu zamknięcia listy zgłoszeń.

W wynikach turnieju widnieją zawodnicy, którzy mieliby zdaniem klubu znajdować się na liście rezerwowej:
Jakub Brzezicki (288)
Paweł Sas (328)
Szymon Wadas (667)
Mateusz Banyś (no rank)

Gdyby wymienieni zawodnicy zgłosili się do czasu zamknięcia listy zgłoszeń, to trzej pierwsi powinni się znaleźć w turnieju głównym, a na liście rezerwowej znajdowaliby się:
Tomasz Druzgała (868)
Łukasz Zawadzki (1026)
Jakub Latawiec (1155)
Mateusz Banyś (no rank)

Jeżeli zawodnicy zgłosili się po terminie zamknięcia listy zgłoszeń, to nie powinni być wpisani na listę rezerwową, bo nie w tym celu została ona stworzona.

Z drugiej strony trzecie zdanie we wspomnianym ustępie jest źle napisane i pozwala na próby nieuprawnionej interpretacji, bo sokoro o miejscu zawodnika w górnej części listy rezerwowej (dlaczego tylko w górnej części, a nie po prostu na liście?) do czasu zamknięcia listy zgłoszeń decyduje ranking, to po zamknięciu być może decyduje kolejność zgłoszeń, albo wzrost, albo wysokość dobrowolnej wpłaty. Podkreślam raz jeszcze, że taka interpretacja jest nieuprawniona. Przepis trzeba poprawić.

Podjęcie decyzji o ewentualnym obniżeniu rangi lub uznaniu, że wszystko było w porządku jest o tyle istotne, że jeden z zawodników, który otrzymał sporo punktów na tym turnieju, po ich weryfikacji wypadnie z pierwszej 16 IMP. A losowanie w poniedziałek 11 maja.

Pozdrawiam
Robert Dworakowski"

Partnerzy oficjalni

Współsponsorzy Polskiej Reprezentacji Squasha

Sponsor strojów Reprezentacji Polski

Partnerzy medialni

Oficjalna piłka PFS

Partner