Komunikaty PFS

2016-05-20

Protest w sprawie turniejów w obiekcie Arłamów

KT PFS w trakcie rozpatrywania protestów Dawida Kaprala i Marcina Ganczarskiego dotyczących turniejów rozgrywanych w Arłamowie w dniach 1, 6, 13, 14, 15 maja 2016 roku stwierdziła zaistnienie nieprawidłowości w przeprowadzeniu tychże turniejów. Uzyskane dotychczas wyjaśnienia okazały się daleko niewystarczające w związku z czym KT postanowiła nie uwzględniać wyników tychże turniejów w Rankingu PFS począwszy od rankingu z dnia 2016-05-16 aż do chwili ostatecznego wyjaśnienia okoliczności sprawy i rozpatrzenia wniesionych protestów.

 


W dn. 11.05 i 17.05 br. do PFS wpłynęly protesty dotyczące nieprawidłowości związanych z wynikami turniejów rozgrywanych w Arłamowie w dniach 1, 6, 13, 14, 15 maja 2016 roku o następujących treściach:

„Witam,

Droga Komisjo Techniczna PFS, chciałbym zwrócić Waszą uwagę na niepokojące zdarzenia jakie mają ostatnio miejsce w środowisku turniejów  squash-a i podzielić się z Wami moją wiedzą, którą uzyskałem podczas kilku rozmów na ten temat.

Mianowicie wczoraj mój znajomy zwrócił moją uwagę na cykl Turniejów Charytarywnych Squash-a kat.B+ w Arłamowie, które odbywają się od jakiegoś czasu, a w najbliższy weekend w ciągu 2 dni mają odbyć się, aż 3 z czego 2 w sobotę. Dodatkowo ciekawe jest to, że w 5 ostatnich turniejach w niedużym odstępie czasowym, wzięły udział praktycznie te same osoby, a wyniki w tych turniejach były bliźniaczo podobne. Nigdy wcześniej nie widziałem takiej sytuacji, więc zainteresowany tym wydarzeniem spróbowałem skontaktować się z ich organizatorem niejakim Adrianem Nowakiem, o którym można znaleźć wzmiankę na stronie turniejowej na facebooku. Niestety do dziś to mi się nie udało, więc zdecydowałem, że skontaktuje się z obiektem w którym te Turnieje mogą się odbyć. Nie jest to do końca jasne, ale w Arłamowie jest prawdopodobnie tylko jedno miejsce z kortami do squash-a i jest to Hotel Arłamów, więc tam spróbowałem zadzwonić. Ku mojemu rozczarowaniu osoba z którą rozmawiałem, a był to najprawdopodobniej kierownik działu sportowego, który zarządza squashem i rezerwacjami, nie miał zielonego pojęcia o żadnym Turnieju i nie potrafił mi powiedzieć kto te Turnieje ma zorganizować, bo on takiej wiedzy nie ma. Ponadto zadając mu pytanie, czy wie coś o wcześniejszych Turniejach w Arłamowie w ostatnim czasie, które znalazłem w wynikach turniejowych na stronie PFS, powiedział, że o niczym takim nie wie i jest pewny, że nic takiego nie miało miejsca.

Nie wiem co o tym myśleć, ale wydaję mi się, że coś tu nie gra.

Proszę, aby Komisja Techniczna przyjrzała się temu bliżej i rozwiała wątpliwości co do intencji tego typu przedsięwzięć.

Pozdrawiam

Dawid Kapral”

 ***

„Szanowna Komisjo,

chciałem zgłosić nieprawidłowości podczas organizacji trzech turniejów:

1. Krakżal- odsłona 3, który został rozegrany 14.05.2016 r.,

2. Krakżal- odsłona 4, który został rozegrany 14.05.2014 r.,

3. Krakżal- odsłona 5, który został rozegrany 15.05.2015 r.

 

Nieprawidłowości:

1. Organizator nie istnieje. Próbowałem skontaktować się z osobą, która jest wpisana jako organizator turnieju (Adrian Nowak) wiele razy. Dostawałem odpowiedź tylko na piśmie. Prosiłem o podanie numeru telefonu, abym mógł z organizatorem wyjaśnić wszystkie niejasności dotyczące turnieju. Spotkałem się z odmową, która została przez mojego "rozmówcę" uargumentowana tym, że organizator codziennie cały dzień śpi. Na potwierdzenie tych informacji mogę udostępnić archiwum moich rozmów na Facebooku.

2. Turniej został zorganizowany jako zamknięty. Tak jak kat. C można zamknąć tylko dla np. lekarzy weterynarii z Wrocławia. Tym razem kryterium była kwota- 250 zł. Celem organizatora było odcięcie wszystkich zawodników od tego turnieju. Proceder wygląda następująco- jak dany zawodnik chce się zapisać na turniej, to cena dla niego, to 250 zł. Dodatkowo otrzymuje informację od organizatora, że "nie ma szans" na to żeby zebrało się 16 osób i że turniej "na 100%" będzie kat. C. Wtedy taki zawodnik płaci 250 zł za udział w kat. C. Oczywistym jest, że nikt się na taki turniej nie zapisze. Zatem jak udało się zebrać Kordianowi, przepraszam- Adrianowi, 16 zawodników? Najprawdopodobniej nie wziął od nich pieniędzy za udział w turnieju,. W ten sposób organizator sam mógł decydować kto weźmie udział w turnieju, a kto nie. Tym samym mógł decydować się na zapisanie tylko zawodników słabszych od siebie. Prosiłem organizatora o przedstawienie potwierdzeń przelewów uczestników turnieju. Niestety nie zostały mi one przedstawione.

3. Błędy proceduralne. Opóźnienia związanie z publikacją listy zawodników. Organizator turnieju informował na kilka minut przed zamknięciem list, że "nikt się nie zapisał' lub, że "zapisało się tylko kilka osób" i nie będzie to kat. B+. Następnie, kilka godzin po terminie, publikował pełną listę.

Jeżeli PFS pozwoli aby efekt takiego procederu pozostał w mocy, to będzie to bardzo niebezpieczny precedens dla całego systemu turniejowego w Polsce. Zakładam, że następny sezon będzie rekordowy pod względem liczby zorganizowanych turniejów B+. Możliwe, że zostanie pobity rekord i w danym małym klubie zostaną zorganizowane 3 turnieje kat. B+ w jeden dzień z wpisowym ustalonym na poziomie 500 zł (tak na wszelki wpadek). Oczywiście z tym samym zwycięzcą dla wszystkich trzech turniejów, który okaże się zarówno organizatorem działającym pod pseudonimem Jan Kowalski. I tak będzie mogło być w każdy weekend.

Z wyrazami szacunku,

Marcin Ganczarski”

Partnerzy oficjalni

Współsponsorzy Polskiej Reprezentacji Squasha

Sponsor strojów Reprezentacji Polski

Partnerzy medialni

Oficjalna piłka PFS

Partner