Jak zapobiegać kontuzjom - wskazania ogólne

a.     Właściwie dobierz obuwie i sprzęt- jeśli jesteś początkujący konieczna jest pomoc trenera.

b.     Właściwa rozgrzewka- powinna zawierać ćwiczenia rozgrzewające i pobudzające układ krwionośny jak trucht, jazda na rowerku stacjonarnym itp. jak i rozciąganie (i nie mówię tu o krążeniach ramion czy wymachach- to nie są ćwiczenia rozciągające!). W tym zakresie też może być ci potrzebna jest pomoc trenera.

c.     Trening ogólnorozwojowy- jest niezbędny dla każdego niezależnie od poziomu gry. Harmonijny rozwój całego ciała jest niezbędny jeśli chcesz uniknąć kontuzji. Takie elementy jak streching, ćwiczenia propriorecepcji i równowagi, wzmacnianie tułowia i praca nad stabilnością miednicy muszą znaleźć się w każdym programie treningowym.

d.     Uważaj! Sporadyczne silne wysiłki fizyczne są większym zagrożeniem niż regularny trening!

e.     Jeśli wiesz, że masz problemy predysponujące cię do kontuzji (tj. skolioza, dyskopatia, płaskostopie, koślawe lub szpotawe kolana, wiotkość stawów, duża kontuzja w przeszłości itp.) zgłoś się do fizjoterapeuty zanim zaczniesz intensywny trening. Odpowiednio dobrane ćwiczenia zabezpieczą cię przed kontuzjami związanymi z niewłaściwą mechaniką ciała, jak i rozwojem chorób narządu ruchu.

f.      Nie ignoruj bólu(!!!). Ból to system ostrzegania, który informuje cię, że coś się dzieje w naszym organizmie nie tak. Lepiej zawczasu skontaktować się ze specjalistą niż leczyć następstwa poważnych zmian. To lepsze ze względu na nasze zdrowie i mniej kosztowne.

g.     Nie przeciążaj się. Częstotliwość, czas i obciążenia treningowe muszą być dostosowane do Twojej kondycji. Bez odpowiedniej regeneracji twój wysiłek może pójść na marne. 

Partnerzy oficjalni

Współsponsorzy Polskiej Reprezentacji Squasha

Sponsor strojów Reprezentacji Polski

Partnerzy medialni

Oficjalna piłka PFS

Partner